30 listopada w Urzędzie Miasta st. Warszawy doszło do podpisania umowy pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w m.st. Warszawa (MPO) a POSCO Engineering & Construction Co., Ltd., na rozbudowę Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) na warszawskim Targówku. Generalny Wykonawca, który został wyłoniony w procedurze przetargowej, wybuduje obiekt w okresie 36 miesięcy od momentu rozpoczęcia prac.
Rozbudowany ZUSOK, obiekt o strategicznym znaczeniu dla mieszkańców i całego stołecznego systemu gospodarki odpadami, poprzez termiczną utylizację ponad 300 tys. ton odpadów rocznie, będzie dostarczał ciepło i energię do warszawskich sieci. Po rozbudowie będzie to największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z większych w Europie.
– To przełomowy dzień. Warszawa zyska spalarnię o 7-krotnie zwiększonej przepustowości. Wybudowanie poważnej instalacji miejskiej stwarza wreszcie konkurencję dla prywatnych firm i będzie mieć decydujący wpływ na kształtowanie kosztów odpadów – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Co ważne, inwestycja będzie estetyczna i ekologiczna, a zastosowane technologie zabezpieczą okolicznych mieszkańców przed uciążliwościami – podkreśla prezydent stolicy.
- Podpisane umowy, gwarantują nam pełne finansowanie i realizację inwestycji. Zakładamy, że zakończenie budowy i rozruch rozbudowanego zakładu nastąpi w roku 2023. Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych da gwarancję całkowitego bezpieczeństwa i neutralność obiektu i dla ludzi i środowiska naturalnego. Rozbudowa ZUSOK wpisuje się w długofalowy plan rozwoju naszej spółki i jest jego bardzo ważnym elementem – powiedział Włodzimierz Karpiński, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m.st. Warszawie.
– Bardzo się cieszę, że jeszcze raz mamy szansę uczestniczyć w projekcie przyczyniającym się do rozwoju ekologicznego Polski. Podejmujemy decyzję o rozpoczęciu nowego projektu, pomimo panującej sytuacji związanej z koronawirusem – mówi Sung-Wook Chung, starszy wiceprezes POSCO E&C.
Obiekt na Targówku będzie rozbudowany w oparciu o tzw. standard BAT (Best Available Technology) z wykorzystaniem najlepszych dostępnych na świecie technologii.
- Warszawie, potrzebny jest nowoczesny i bezpieczny obiekt, który będzie spełniał bardzo ważną funkcję w całym systemie gospodarki odpadami komunalnymi. Niższe koszty zagospodarowania odpadów w wyniku rozbudowania zakładu docelowo przełożą się na niższe rachunki dla mieszkańców naszego miasta. Zakład będzie produkował energię w kogeneracji, a to oznacza, że w skali roku przekształci w prąd i ciepło 305 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych i wytworzy energię odpowiadającą zapotrzebowaniu kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych - podkreślił Włodzimierz Karpiński.
Odpady dostarczane do instalacji będą wyładowywane do szczelnego bunkra w hali rozładunku. Panujące tam podciśnienie uniemożliwi wydostawanie się zapachów na zewnątrz obiektu, a najnowsze technologie wykorzystane w procesie oczyszczania spalin pozwolą na uzyskanie znacznie lepszych parametrów od obecnie wymaganych prawem, rygorystycznych norm. ZUSOK będzie posiadał m.in. zielone dachy, wspomagające retencję wód opadowych i korzystnie wpływające na otoczenie inwestycji oraz transparentne elementy elewacji, które poprawią energooszczędność budynków i uatrakcyjnią wygląd obiektu, a po zmroku dadzą efekt iluminacji. Projekt przewiduje także ścieżkę edukacyjną, która przebiegać będzie przez cały zakład aż do punktu widokowego znajdującego się ponad 70 metrów nad ziemią, umożliwiając zwiedzającym obiekt zapoznanie się z procesami technologicznymi.