MPO dziś
Główną działalnością Spółki jest odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców stolicy oraz zagospodarowanie ich w ramach realizacji powierzonego zadania własnego gminy. Obecnie MPO odbiera odpady z ośmiu warszawskich dzielnic – Śródmieścia, Woli, Bemowa, Ursusa, Włochów, Ochoty, Ursynowa oraz Wilanowa. Łącznie obsługiwanych jest ponad 23 tys. punktów odbioru odpadów komunalnych i opróżnianych ponad 62 tys. pojemników i kontenerów.
1 grudnia 2011
to data przejęcia przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie sp. z o.o. jedynej w Warszawie i pierwszej w Polsce spalarni odpadów zwanej Zakładem Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK).
28 kwietnia 2011
nastąpiło połączenie Spółki z Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych Budownictwa Warszawa sp. z o.o.
1 stycznia 2003
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zostało przekształcone w Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie sp. z o.o. i jest jednoosobową spółką prawa handlowego należącą do Miasta Stołecznego Warszawy.
Lata 70-te XX wieku
to dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa. W ramach Programu Poprawy Usług MPO, utworzono pięć specjalistycznych Dzielnicowych Zakładów Oczyszczania: w Śródmieściu, na Mokotowie, Woli, Pradze Północ i Południe. W następnej dekadzie powołano dwa kolejne: na Żoliborzu i Ochocie. Wszystkie oddziały zapewniały pełną obsługę porządkową miasta zarówno w zakresie zagospodarowania odpadów jak i całorocznego oczyszczania ulic, placów i chodników.
Rok 1951
zakład nadal będąc jedyną w Warszawie spółką świadczącą kompleksowe usługi związane z utrzymaniem czystości i zagospodarowaniem odpadów, zmienił nazwę na Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.
Rok 1939
zakład był już dobrze wyposażonym i rozwiniętym przedsiębiorstwem, zatrudniającym 1500 pracowników (w tym 900 przy oczyszczaniu miasta). W dużym stopniu wykorzystywano już sprzęt mechaniczny - ponad 70 samochodów ciężarowych oraz 42 specjalistyczne pojazdy takie jak śmieciarki, polewaczki, czy wozy asenizacyjne. Wybuch II wojny światowej sprawił, że oprócz codziennej pracy, trzeba było także zająć się bieżącym odgruzowywaniem, usuwaniem niewypałów, transportem zabitych i rannych. Zważywszy, że duża część załogi miała wyznaczone zadania obronne jako członkowie drużyn odkażających i służb przeciwpożarowych, nie było to zadanie łatwe. Dzięki powstałemu ośrodkowi pracy konspiracyjnej w budynkach zakładu ukryto między innymi ponad 100 tys. litrów benzyny, która posłużyła później do walk w czasie Powstania Warszawskiego.
Rok 1929
zakład oczyszczał wszystkie ulice Warszawy o gładkiej nawierzchni, przy zatrudnieniu ok. 2 tys. pracowników mających do dyspozycji 64 samochody i 160 koni.
1 lipca 1927
Magistrat Warszawy powołał do życia Zakład Oczyszczania Miasta - było to pierwsze samodzielne przedsiębiorstwo zajmujące się utrzymaniem czystości i zagospodarowaniem odpadów. Dzień ten, współczesne MPO będące bezpośrednim kontynuatorem tradycji ówczesnego ZOM-u - przyjmuje za datę swojego powstania.