(fot. pixabay)
Warszawiacy już od dwóch lat segregują odpady z podziałem na 5 frakcji. Coraz więcej osób rozumie potrzebę takiego działania i dokłada wszelkich starań, by robić to poprawnie. Jednak niektóre z odpadów wciąż budzą wątpliwości przy pojemniku. Kuchenne należą do tych najtrudniejszych. Zapraszamy do lektury pierwszej części materiału, który jest poświęcony odpadom z kuchni!
Podczas codziennych prac kuchennych wytwarzamy wyjątkowo dużo odpadów. Produkty spożywcze są w jednorazowych opakowaniach lub foliowych torebkach. Wiele odpadów generujemy w trakcie gotowania, a po posiłkach pozostają resztki różnego rodzaju jedzenia. Warto zwrócić uwagę na to, by postępować poprawnie z tego rodzaju odpadami.
Proekologiczna postawa powinna towarzyszyć już w momencie robienia zakupów. Warto się na nie wybrać z własną torbą wielorazowego użytku – by ograniczyć zużycie jednorazowych torebek foliowych. Jeśli już jednak dojdzie do zakupu foliówki, można z niej skorzystać kilka razy. Zużytą (ale czystą!) torebkę foliową należy zaś potem wyrzucić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Do tego samego pojemnika powinno się kierować także foliowe i plastikowe opakowania po produktach spożywczych, kartony po mleku czy sokach, a także metalowe puszki po konserwach.
Opakowania po jajkach powinno się wyrzucać po ówczesnym ich sprawdzeniu. Wytłoczki kartonowe powinny więc trafić do pojemnika na papier, a te styropianowe lub plastikowe do plastiku i metalu. Szklane butelki i słoiki należy wyrzucać do zielonego pojemnika na szkło (z wyjątkiem metalowych zakrętek – te trafiają do żółtego pojemnika).
Wciąż wiele niejasności stwarzają zasady prawidłowego postępowania z tzw. bioodpadami, dla których dedykowany jest osobny kontener. Należy pamiętać, że do brązowego pojemnika powinno się wrzucać resztki warzywne i owocowe, przeterminowaną lub rozsypaną mąkę, stary chleb, fusy po kawie czy herbacie, tofu, zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe, a także resztki jedzenia - ale wyłącznie te bez mięsa, kości, ości czy tłuszczów zwierzęcych. Bioodpadami będą również skorupki jaj, ale już całe jajko czy resztki jajecznicy wyrzucić należy do pojemnika na odpady zmieszane.
Więcej informacji na temat prawidłowej segregacji odpadów można znaleźć tutaj:
https://www.mpo.com.pl/zasady-segregacji-i-odbioru-odpadow.
Część 2 niebawem!