W długi weekend (dokładnie 5 czerwca) obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Został ustanowiony już w 1972 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i jest obecnie najważniejszym ekologicznym świętem. Światowy Dzień Ochrony Środowiska celebrowany jest w ponad 100 krajach na całym świecie, także w Polsce. Właśnie tego dnia trzeba sobie utrwalać, że na czystość naszego otoczenia wpływ mamy każdego dnia, a o środowisko dbać wypada codziennie, a nie tylko od święta.
Korzystanie z niskoemisyjnych środków komunikacji miejskiej zamiast z samochodu, ograniczanie ilości spożywanego mięsa, oszczędzanie wody i energii, świadome oraz odpowiedzialne zakupy czy rezygnacja z jednorazowych, foliowych torebek – to tylko niektóre przykłady tego, w jaki sposób każdego dnia można realnie wpływać na najbliższe otoczenie. Do tej listy należałoby dodać jeszcze jeden, niezwykle ważny punkt, czyli właściwe postępowanie z odpadami komunalnymi.
Co każdy może w tym zakresie zrobić? Przede wszystkim bezustannie należy minimalizować ilość produkowanych odpadów. Pomogą w tym świadome, dobrze zaplanowane zakupy, korzystanie z wielorazowych, płóciennych toreb czy naprawa bądź znalezienie innego zastosowania dla starych, niepotrzebnych i zepsutych przedmiotów. I choć nurt życia w stylu „less waste” (ang. „mniej odpadów”), z każdym rokiem zyskuje na popularności, to wytwarzania pewnej ilości odpadów po prostu nie da się uniknąć.
W nieodległej przeszłości wszystkie domowe odpady trafiały do jednego kosza. Jednak wraz z rozwojem technologii, rosnącymi potrzebami i postępującymi trendami odpadów na całym globie jest coraz więcej. Nie mieszczą się na składowiskach, a problem z zatruwaniem lasów, rzek, mórz czy oceanów jest poważny. W konsekwencji planeta zaczyna powoli tonąć w odpadach. Dlatego, by pomóc zatrzymać ten proces, aktywny wkład jest niezbędną cegiełką, którą dołożyć może każdy.
Za sprawną i terminową realizację procesu gospodarki odpadami odpowiadają przedsiębiorstwa takie jak MPO Warszawa. Stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania odbiera odpady od mieszkańców Warszawy oraz Sulejówka, gdzie prowadzi także Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Każdego dnia ponad 120 nowoczesnych śmieciarek MPO Warszawa wyrusza na stołeczne ulice, a na każdą z załóg czeka od 80 do nawet 200 pojemników z odpadami!
Jednak nawet najsprawniej zorganizowany system odbioru odpadów będzie nieefektywny, jeśli poszczególne rodzaje odpadów, już na etapie wyrzucania ich do przydomowych pojemników, nie będą właściwie posegregowane. Zanieczyszczenie odpadów, jak również zmieszanie różnych frakcji, może bowiem sprawić, że dana partia nie będzie już mogła zostać poddana recyklingowi.
Warszawski ZUSOK
A co z odpadami, które nawet pomimo poddania ich prawidłowej segregacji, nie nadają się już do recyklingu? W takich przypadkach bezcenne są instalacje termicznego przekształcania odpadów („ITPO”) – takie jak warszawski Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych („ZUSOK”), którego rozbudowa trwa!
Po zakończeniu modernizacji ZUSOK, zlokalizowany przy ul. Zabranieckiej 2, będzie w stanie zagospodarować ponad 300 tys. ton odpadów rocznie. Dzięki temu zmodernizowana warszawska instalacja przekształci odpady w prąd i ciepło, które następnie trafią do kilkunastu tysięcy stołecznych gospodarstw domowych.
Rozbudowa istniejącej w ramach ZUSOK instalacji realizowana będzie w oparciu o najlepsze dostępne technologie w standardzie BAT (ang. „Best available technology”). Te zaawansowane rozwiązania technologiczne oraz wysokie standardy środowiskowe zminimalizują możliwość negatywnego oddziaływania instalacji na otoczenie.