W Zakładzie Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku z tygodnia na tydzień realizowane są kolejne etapy inwestycji. Po zakończeniu modernizacji i rozbudowy obiektu stolica dysponować będzie największą instalacją termicznego przekształcania odpadów w Polsce. W efekcie ostatnich prac zakończono konfigurację podajnika taśmowego odpadów oraz montaż wag tymczasowych do ważenia pojazdów przed i po wyładunku.
Inwestycja modernizacji ZUSOK jest przedsięwzięciem nietypowym i skomplikowanym. Wynika to z tego, iż nie chodzi tu o budowę nowego obiektu, a o rozbudowę już istniejącego, który wciąż pracuje. To wymaga detalicznego planowania wszelkich działań.
- Ostatnio wykonane zostały m.in. finalne prace w hali przygotowanej jako tymczasowy magazyn odpadów, w tym system czujników ppoż. w obrębie taśmociągu służącego do przenoszenia odpadów oraz instalacje elektryczne i oświetlenie. W ramach kolejnych etapów inwestycji przeniesione zostały wagi, ułożono ciepłociąg południowy, a także wykonano wentylację mechaniczną w wybranych obiektach - informuje Marcin Sadura, Zastępca Dyrektora Działu Inwestycji i Rozwoju w MPO Warszawa.
Pierwsze fundamenty
Zakończył się niezwykle istotny etap realizacji procesu inwestycyjnego – wylano pierwsze fundamenty. Zamontowane zostały również elementy konstrukcji przenośnika taśmowego odpadów oraz zdemontowano urządzenia w bunkrze. Uruchomiono podajnik taśmowy linii K1, dzięki któremu możliwe będzie dostarczanie odpadów do termicznego przekształcenia. Zamontowano wagi, umożliwiające ważenie pojazdów przed i po wyładunku odpadów.
- Zakończyły się prace zaplanowane na drugi shut down. Był to etap realizacji inwestycji, wymagający czasowego wyłączenia instalacji ZUSOK. Ponowny rozruch odbywa się już z wykorzystaniem elementów nowej technologii, m.in. zmodyfikowanego układu podawania odpadów do unieszkodliwiania - wyjaśnia Agata Majcher z POSCO E&C, firmy realizującej inwestycję rozbudowy ZUSOK.
Ekologia i edukacja
Z przekształconych zmieszanych odpadów komunalnych - trafiających do zmodernizowanej instalacji - powstanie energia cieplna i elektryczna, które zasilą kilkanaście tysięcy warszawskich gospodarstw domowych. Rozbudowany ZUSOK nie tylko wpłynie na stabilizację cen wywozu odpadów komunalnych w stolicy, ale także, za sprawą ścieżki i specjalnej oferty edukacyjnej, stanie się źródłem wiedzy na temat szeroko rozumianej ekologii dla wszystkich mieszkańców.