„Segreguj, b(i)o warto!”, czyli kampania edukacyjna, która promuje segregację bioodpadów, dotarła do kolejnych mieszkańców stolicy. MPO Warszawa przekazało biodegradowalne torby blisko 3 tysiącom gospodarstw domowych i setkom dzieci, które uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych spółki.
Pilotażowa akcja propagowania segregacji bioodpadów stołecznego MPO i miasta ma usprawniać proces domowego gromadzenia odpadów i zachęcać do selektywnej zbiórki, m.in. organicznych resztek. Jak wynika ze statystyk, segregacja odpadów frakcji bio nadal jest wyzwaniem. Wyrzucanie bioodpadów w workach foliowych utrudnia proces ich kompostowania. Optymalnym wyborem są worki papierowe, które ulegają rozkładowi. Są najwłaściwsze, bo ułatwiają prowadzenie zbiórki w warunkach domowych i nie „zanieczyszczają” zawartości brązowych pojemników.
Dzięki akcji pilotażowej pracownicy MPO - we współpracy z administracjami danych nieruchomości - pozostawiają w skrzynkach pocztowych mieszkańców dziesięciopaki papierowych worków na bioodpady.
- W ramach akcji „Segreguj, B(i)o warto!” rozpoczęliśmy przekazywanie worków od mieszkańców nieruchomości przy ul. Ogrodowej 11. Następnie odwiedziliśmy bloki przy ul. Czerniakowskiej i ul. Radziwie. Ostatnio zawitaliśmy w kilkunastu blokach na Bemowie - mówi Jakub Turowicz z Zespołu Komunikacji Społecznej w MPO Warszawa.
Podczas działania w 2022 roku pracownicy MPO przekazali worki do prawie 3 tys. mieszkań na Bemowie, Woli i w Śródmieściu. Poza tym otrzymują je także dzieci, które uczestniczą w cyklicznych warsztatach ekologicznych „Mini wysypisko”. Do tej pory „dziesięciopaki” trafiły do kilkuset dzieci. W efekcie zestawy sprzyjające segregacji bioodpadów znalazły się w kolejnych gospodarstwach domowych.
- To fantastyczna akcja i bardzo się cieszymy, że doszło do tej współpracy. We wszystkich klatkach schodowych objętych pilotażem zawisły plakaty, które informują mieszkańców o szczegółach inicjatywy - mówi Anna Wagner, administratorka spółdzielni mieszkaniowej „WOLA”.
Wspólna akcja miasta i MPO będzie kontynuowana w 2023 roku. Zestawy ułatwiające domową segregację bioodpadów trafią do kolejnych dzielnic i placówek edukacyjnych.