(fot. pixabay)
Nadchodzi wiosna, a warunki coraz bardziej sprzyjają relaksowi na świeżym powietrzu - także na działkach i w przydomowych ogródkach. Jednak aktywne funkcjonowanie na łonie przyrody wiąże się z wytwarzaniem różnych, czasem kłopotliwych, odpadów. Jak prawidłowo postępować ze wszystkimi efektami ubocznym prac ogrodowych albo rodzinnego grillowania?
Grillowanie to jedna z najpopularniejszych form wiosennej i letniej rekreacji w Polsce. Co jednak należy zrobić z pozostałymi po tego typu zabawie odpadami? Nadpalona aluminiowa tacka powinna zostać wyrzucona do czarnego pojemnika na odpady zmieszane, ponieważ nie nadaje się już do odzysku surowca. Podobnie należy postąpić z jednorazowymi grillami, a także z brudnymi talerzami czy tackami papierowymi. Papier przeznaczony do odzysku musi być bowiem czysty i suchy. Z kolei jednorazowe talerzyki, kubeczki czy pojemniki wykonane z plastiku bądź styropianu należy wyrzucić do żółtego kontenera na metale i tworzywa sztuczne. Tak samo postąpimy z jednorazowymi, plastikowymi sztućcami. Dla dobra środowiska warto już na starcie ograniczyć korzystanie z tego typu jednorazowych naczyń.
Niektóre odpady sprawiają więcej trudności, jeśli chodzi o właściwą klasyfikację pojemnika. Warto tu chociażby wymienić papierowe kubki do napojów. Należy je wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane, a nie do tych na papier. Dlaczego? Takie kubki są wodoodporne, a to oznacza, że papier jest w ich przypadku połączony z polietylenem, który trudno rozdzielić. Poza tym resztki napoju mogłyby pobrudzić czysty papier w koszu. Najbardziej ekologicznie jest więc zamawiać napoje do własnych naczyń – np. do coraz popularniejszych wielorazowych kubków termicznych. Innymi kłopotliwymi odpadami są papierowe tacki do żywności – nawet te czyste. One także bywają, najczęściej z jednej strony, pokryte folią i nie nadają się do wyrzucenia do pojemnika na papier. Warto też wspomnieć o biodegradowalnych, jednorazowych sztućcach – pomimo nazwy nie należy ich wyrzucać do brązowego kontenera na odpady bio, tylko do pojemnika na odpady zmieszane.
Więcej informacji na temat prawidłowej segregacji odpadów można znaleźć TUTAJ.
Część 2 wkrótce.
(materiał archiwalny, po raz pierwszy opublikowany na stronie 11.06.2021 roku)