Już od ponad 50 lat Światowy Dzień Ochrony Środowiska obchodzony jest 5 czerwca. Jest to idealna okazja, żeby włączyć się w proekologiczną aktywność. Z jednej strony jest nią oczywiście codzienna segregacja odpadów w warunkach domowych, a z drugiej dostarczanie tych trudnych i nietypowych do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Dwa takie miejsca, na Woli i Bielanach, trzy miesiące temu uruchomiło MPO Warszawa. Przed pierwszą wizytą w PSZOK-u warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat ich funkcjonowania.
W PSZOK-ach MPO przy ul. Tatarskiej 2/4 oraz Kampinoskiej 1 mieszkańcy mogą bezpiecznie i bezpłatnie pozbyć się odpadów trudnych i nietypowych. Dotyczy to przede wszystkim tych, których nie można wyrzucać do żadnego z pojemników ustawionych w altanach śmietnikowych. Oba punkty są otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 - 19:00 oraz w soboty w godz. 09:00 - 17:00.
Ponad 250 ton odpadów w 90 dni
PSZOK-i MPO zostały otwarte dla mieszkańców 1 marca 2023 roku. W pierwszym miesiącu funkcjonowania mieszkańcy stolicy dostarczyli do nich ponad 50 ton odpadów. W kolejnych tygodniach rozpoznawalność punktów rosła. W maju do PSZOK-u przy ul. Kampinoskiej przywieziono ponad dwa razy więcej odpadów wielkogabarytowych oraz ponad trzy razy więcej odpadów biodegradowalnych niż jeszcze w marcu. Również w maju do punktu przy ul. Tatarskiej przywieziono łącznie prawie 80 ton odpadów. W ciągu trzech miesięcy od uruchomienia PSZOK-ów MPO mieszkańcy dostarczyli do nich w sumie ok. 260 ton odpadów trudnych i niebezpiecznych, wykonując przy tym niemal 4 tys. kursów. Wśród dostarczanych odpadów największe ilości stanowi gruz, odpady wielkogabarytowe oraz zużyte opony i sprzęt elektroniczny.
Co warto wiedzieć o PSZOK-ach?
Pełna lista odpadów, które można dostarczyć do PSZOK-ów MPO Warszawa, znajduje się na miejskiej stronie warszawa19115. Są to m.in. pojemniki po aerozolach, gaśnice, lustra, rozpuszczalniki, detergenty, drewno, gruz, zużyte opony czy akumulatory. Punkty przyjmują wyłącznie odpady komunalne, wytworzone w gospodarstwach domowych.
- Regulamin określa limity przywożonych do PSZOK-ów odpadów. Są wysokie. Jednego dnia dopuszcza się dostarczenie do punktu m.in. maksymalnie 150 kg odpadów wielkogabarytowych oraz do 200 kg odpadów budowlanych i rozbiórkowych - informuje Kuba Turowicz z zespołu prasowego MPO Warszawa.
Odpady do PSZOK-ów można przywozić bezpośrednio samochodem lub autem z lekką przyczepką. Odpady wymagające opakowań powinny znajdować się w szczelnych pakunkach z oryginalnymi etykietami, co ułatwi pracownikom ich identyfikację. Należy również pamiętać, że za rozładunek odpadów do właściwych kontenerów odpowiada mieszkaniec, który je przywiózł.