(fot. warsztaty edukacyjne MPO "Mini wysypisko")
18 marca obchodzony jest Światowy Dzień Recyklingu. Został ustanowiony w 2018 roku, aby promować korzyści płynące z recyklingu, czyli odzyskiwania surowców z odpadów. Ekologiczne święto ma również skłonić do refleksji nad odpowiedzialnym zarządzaniem zasobami naturalnymi w życiu codziennym.
Światowy Dzień Recyklingu obchodzony jest od 6 lat. Został zainicjowany przez Global Recycling Foundation w celu uświadamiania i promocji znaczenia recyklingu w kontekście ochrony środowiska. Każdego roku ponad 2 mld ton odpadów trafiają na wysypiska całego świata. Na Starym Kontynencie recyklingowi poddaje się niecałe 30% odpadów z tworzyw sztucznych. Unia Europejska chce gruntownie zmienić proporcje i już w 2030 roku wszystkie odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych mają nadawać się do przetworzenia.
Ponad 250 tys. ton odpadów w 2023 roku
W 2023 roku załogi MPO odebrały od mieszkańców Warszawy ponad 250 tys. ton odpadów komunalnych. Znacznie powyżej połowy, ok. 167 tys. ton, stanowiły odpady zmieszane. Na drugim miejscu zbliżone wartości osiągnęły frakcje papier oraz metale i tworzywa sztuczne (ok. 20 tys. ton). Pracownicy MPO odebrali od mieszkańców Warszawy także ponad 14 tys. ton szkła opakowaniowego i tyle samo bioodpadów, niemal 10 tys. ton odpadów wielkogabarytowych oraz ok. 10,5 tys. ton odpadów zielonych.
Idea recyklingu opiera się na odzyskiwaniu i powtórnym wykorzystaniu surowców z odpadów. Celem takiego działania jest przetworzenie zużytych produktów, co pozwala wdrażać koncepcję tzw. gospodarki obiegu zamkniętego. Recykling stanowi jej kluczowy element.
Co z odpadami trudnymi?
Odpady mogą zyskać drugie życie. Konieczna jest jednak prawidłowa segregacja, czyli wrzucanie konkretnych odpadów do odpowiednich pojemników oraz świadomość, iż niektóre z nich - np. sprzęt elektroniczny, opony czy stare farby - nie powinny znaleźć się w altanie śmietnikowej. Zamiast tego należy oddać je do jednego z warszawskich Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-ów). Rok temu MPO uruchomiło dwa miejskie punkty: przy ul. Tatarskiej 2/4 na Woli oraz przy ul. Kampinoskiej 1 na Bielanach. PSZOK-i umożliwiają mieszkańcom bezpłatne pozbycie się odpadów trudnych oraz kłopotliwych.
Edukacja ekologiczna
Od 2021 roku spółka realizuje autorki cykl warsztatów edukacyjnych pn. "Mini wysypisko". W 2023 roku edukatorzy MPO odwiedzili ponad 70 przedszkoli i szkół podstawowych w całej Warszawie. Dzięki temu zagadnienie i trudności związane z prawidłową segregacją odpadów komunalnych w warunkach domowych zgłębiło ponad 200 grup i klas. Im wcześniej uczniowie poznają zasady segregacji, tym łatwiej będzie im wypracować konkretne nawyki w przyszłości oraz przekazywać tę wiedzę innym, również dorosłym.