Już od ponad 50 lat 22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W buntowniczej i spontanicznej atmosferze począku lat 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych narodził się ruch ekologiczny, który sprawił, że politycy musieli zająć się po raz pierwszy m.in. czystością wód i powietrza. Pół wieku później święto ma charakter globalny i jest celebrowane przez miliony ludzi. Pracownicy MPO wzięli udział w wydarzeniu EkoWileńska, podczas którego prowadzili warsztaty z prawidłowej segregacji odpadów komunalnych "Mini wysypisko".
Międzynarodowy Dzień Ziemi zyskał globalny zasięg w 1990 roku. Wówczas zmobilizował 200 milionów ludzi w 141 państwach i otworzył drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Dziesięc lat później, kiedy głównym tematem stały się zmiany klimatyczne, organizatorzy Dnia Ziemi działali na rzecz uznania wagi problemu i zaprzestania jego negowania. Domagali się m.in. przejścia światowych gospodarek na odnawialne źródła energii.
Nieustannie celem Dni Ziemi jest przede wszystkim promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności oraz uświadamianie ludziom zagrożeń, związanych z rozwojem przemysłu. To także sposobność do zwiększania świadomości na temat wpływu, jaki człowiek wywiera na przyrodę.
MPO podczas Dnia Ziemi 2024
Jak co roku pracownicy MPO Warszawa Dzień Ziemi uczcili uczestnictwem w proekologicznym evencie. Tym razem stoisko spółki stanęło pod Galerią Wileńska, gdzie 19 oraz 20 kwietnia trwała EkoWileńska. Edukatorzy oraz członkowie załóg, które odbierają odpady, spotkali się z mieszkańcami pierwszego dnia wydarzenia. Warsztaty "Mini wysypisko" cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem (nie tylko wśród najmłodszych). Jak zawsze ogromną atrakcją była jedna z nowoczesnych śmieciarek MPO, w której można było usiąść i sprawdzić działanie poszczególnych mechanizmów.