Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
A+
Telefon Warszawa19115 BIP MPO
A+ Telefon Warszawa19115 BIP
Powrót do aktualności Powrót
2024-06-05

fot. mpomompmoomomomoppm

Co roku 5 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Został ustanowiony w 1972 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Celebrowany jest w ponad 100 krajach na całym świecie, także w Polsce. Właśnie 5 czerwcaa warto przypominać, że na czystość najbliższego otoczenia wpływ mamy każdego dnia, a o środowisko dbać wypada codziennie... nie tylko od święta.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska ma na celu uświadomić główne problemy ekologiczne naszych czasów oraz zachęcić do poszukiwania na nie rozwiązań. Tegoroczna kampania koncentruje się na zagadnieniach, związanych z renaturyzacją gruntów, pustynnieniem i odpornością na suszę. „Nasza ziemia. Nasza przyszłość. Jesteśmy Re:Generacją (#GenerationRestoration)” to hasło przewodnie obchodów w 2024 roku.

Korzystanie z niskoemisyjnych środków komunikacji miejskiej zamiast z samochodu, ograniczanie ilości spożywanego mięsa, oszczędzanie wody i energii, świadome oraz odpowiedzialne zakupy czy rezygnacja z jednorazowych, foliowych torebek – to tylko niektóre przykłady tego, w jaki sposób każdego dnia można realnie wpływać na najbliższe otoczenie. Do tej listy należałoby dodać jeszcze jeden, niezwykle ważny punkt, czyli właściwe postępowanie z odpadami komunalnymi.

Należy podejmować wszelkie próby, aby minimalizować ilość produkowanych odpadów. Pomogą w tym świadome, dobrze zaplanowane zakupy, korzystanie z wielorazowych, płóciennych toreb czy naprawa bądź znalezienie innego zastosowania dla starych, niepotrzebnych i zepsutych przedmiotów. Choć funkcjonowanie w duchu „less waste” z każdym rokiem zyskuje na popularności, to wytwarzania pewnej ilości odpadów po prostu nie da się uniknąć.

śmietniczki

W nieodległej przeszłości wszystkie domowe odpady trafiały do jednego kosza. Jednak wraz z rozwojem technologii, rosnącymi potrzebami i postępującymi trendami odpadów na całym globie jest coraz więcej. Nie mieszczą się na składowiskach, a problem z zatruwaniem lasów, rzek, mórz czy oceanów jest poważny. W konsekwencji planeta zaczyna "tonąć" w odpadach.

Za sprawną i terminowo realizowaną gospodarkę odpadami komunalnymi odpowiadają przedsiębiorstwa takie jak MPO. Spółka odbiera odpady od mieszkańców Warszawy, gdzie prowadzi również dwa Punkty Selektywnego Zbiernia Odpadów Komunalnych. Każdego dnia ponad 180 nowoczesnych pojazdów bezpylnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania wyjeżdża na ulice, a na każdą z załóg czeka od 80 do nawet 200 pojemników z odpadami poczas jednej zmiany.

Nawet najsprawniej zorganizowany system odbioru odpadów będzie nieefektywny, jeśli poszczególne rodzaje odpadów - już na etapie wyrzucania ich do przydomowych pojemników - nie będą właściwie posegregowane. Zmieszanie różnych frakcji może sprawić, że dana partia odpadów nie będzie poddana recyklingowi. Dlatego tak ważne jest codzienne zaangażowanie w prawidłową segregację. Wszelkie wątpliwości, dotyczące poszczególnych odpadów, można na bieżąco weryfikować za pomocą miejskiego portalu SegregujNa5

Zobacz również:
Aktualność nr1
2024-07-23
Szkło, czyli jakościowy recyklat
Zobacz więcej - aktualność nr1Aktualność nr2
2024-07-16
Zapraszamy do PSZOK-ów
Zobacz więcej - aktualność nr2Aktualność nr3
2024-07-10
Prawie 150 tys. ton odebranych odpadów komunalnych
Zobacz więcej - aktualność nr3Zobacz wszystkieGrafika - liście


Kontakt
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O.
ul. Obozowa 43
Warszawa 01-161

tel. 22 3910 100
e-mail: E-mail mpo@mpo.com.pl

NIP: 5272391342
REGON: 015314451
BDO: 000013153

IODO: E-mail iodo@mpo.com.pl Grzegorz Szajerka
Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000146122 Kapitał zakładowy Spółki: 292 808 000 PLN
© 2024 MPO